10u Girls Brackets

Sunday 6/2 – Finals – 25 min halves

1:00 pm

CHAMPIONS

Hawthorne United (Cervantes)

2

Lakewood Legacy (Pettit)

0

2:30 pm

Champions

Diamond Bar Thunder (Evans)

3

Group A 2nd Place

Lakewood Legacy (Barrera)

0

POINTS – Group A u10 Girls

Diamond Bar Thunder (Evans) (3-0-0) 27
Lakewood Diamond Divas
(Castellanos) (1-2-0)
8
Lakewood Legacy (Barrera) (2-1-0) 20
Long Beach Waves (Love) (0-3-0) 0

POINTS – Group B u10 Girls

Chino United (Lee) (0-1-2) 7
Hawthorne United (Cervantes) (2-0-0) 21
Lakewood Legacy (Pettit) (1-0-1) 16
Long Beach Dolphin City (Dasgupta) (0-2-1) 4

This bracket has 2 groups of 4 teams. Each team plays the 3 other teams in their group. The 1st and 2nd place teams in each group advance to the Finals.

Saturday 6/1 – Group Play 20 min halves

9:00 am

Chino United (Lee) – Home

Hawthorne United (Cervantes)

0-2

10:00 am

Lakewood Legacy (Pettit) – Home

Long Beach Dolphin City (Dasgupta)

3-0

11:00 am

Lakewood Diamond Divas (Castellanos) – Home

Diamond Bar Thunder (Evans)

0-7

12:00 pm

Lakewood Legacy (Barrera) – Home

Long Beach Waves (Love)

7-0

1:00 pm

Long Beach Dolphin City (Dasgupta) – Home

Hawthorne United (Cervantes)

0-2

2:00 pm

Long Beach Waves (Love) – Home

Diamond Bar Thunder (Evans)

0-6

3:00 pm

Lakewood Legacy (Barrera) – Home

Lakewood Diamond Divas (Castellanos)

3-0

4:00 pm

Lakewood Legacy (Pettit) – Home

Chino United (Lee)

1-1

Sunday 6/2 – Group Play 20 min halves

8:00 am

Chino United (Lee)  – Home

Long Beach Dolphin City (Dasgupta)

0-0

9:00 am

Lakewood Legacy (Barrera) – Home

Diamond Bar Thunder (Evans)

1-2

10:00 am

Lakewood Legacy (Pettit) – Home

Hawthorne United (Cervantes)

2-2

11:00 am

Lakewood Diamond Divas (Castellanos) – Home

Long Beach Waves (Love)

3-1

Tournament Point System

Win 6 points
Tie 3 points
Loss 0 points
Goal Diff 1 pt per +goal differential, up to 3 max
Shutout 1 point, including a 0-0 tie
Forfeits 8 points (scored as 1-0 win)
RC/Eject -2 points per player / sub / coach